Chystáte se stavět dům? Myslete na podlahy

Jakýkoliv stavební projekt před vás vždy postaví nové a nové úkoly a rozhodnutí, která musíte včas a správně udělat. S hotovým dílem je na některé změny nebo úpravy pozdě. Přípravám na stavbu byste měli ideálně věnovat maximální pozornost. Správná volba rozhodne o vzhledu, komfortu ve využívání, ale také vám do budoucna může ušetřit dost peněz.

Beton nebo anhydrit?

Podlahy jsou základem, a to nejen jako dokonale rovinná plocha, po které později umístíte nábytek a vybavení. Materiál i způsob provedení rozhodne o životnosti, nebo dokonce o tepelné úspoře.

Pokládka se provádí ze směsi vody, štěrku a cementu, tedy jako betonová vrstva nebo z anhydritu, který je směsí síranu vápenatého, vody, písku a dalších látek. Na první pohled je vrstva shodná, nicméně rozdíly zde jsou patrné. Anhydrit vytvrdne podstatně rychleji, již v několika dnech je možné jej zatížit. Beton vyžaduje i čtyři týdny. Anhydrit dobře vede teplo, což je při podlahovém vytápění výhodou. Beton nabízí pro změnu lepší akumulační vlastnosti, nahřívá se déle, ale pak teplo předává do místnosti i s chladnoucím topením dál.

Pokládku svěřte raději odborné firmě

Pokládka podlahy sestává z přípravy základu, samonivelační stěrkou. Do podlahy se do žádané výšky rozmístí ocelové trubky a následně se vlévá připravená směs. Řemeslná firma má výhodu nejen v profesionálním vybavení, ale hlavně ve zkušenosti. Poradí si se členitým půdorysem, správně odhadne množství spotřebovávaného materiálu, tedy předejde plýtvání nebo prodlevám v přípravě dalších dávek.

Dokonale rovinná podlaha je správnou investicí. Zachová si vynikající tepelné i zvukové izolační vlastnosti s dlouhou životností a vyhoví i mechanickému zatížení. Firma Urbánek – betonové podlahy vám navíc již v projektové části může doporučit vhodný materiál i způsob provedení, které zhodnotí vaši stavbu a přinesou vám vyšší komfort ve využívání prostor i třeba úspory při vytápění.